Badania kontrolne w 2 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic się złego nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek zaburzenia, zanim będą groźne dla matki i dziecka. W II trymestrze dziecko rozwija się coraz szybciej, kobieta musi dbać o swoje zdrowie.

Badania kontrolne w ciąży

Badania, jakie wykonuje się w środkowych miesiącach ciąży to:

 • Badanie ogólne moczu – jest to podstawowe badanie, pozwalające sprawdzić czy kobieta jest zdrowa. Podczas ciąży w moczu może pojawiać się ślad białka i niewielkie ilości cukru. Jest to zjawisko fizjologiczne związane z obniżeniem się nerkowego progu filtracyjnego nerek.

 • Morfologia krwi – badanie to określa skład krwi. Oznaczana jest liczba czerwonych krwinek – poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię. Określenie liczby białych krwinek pomaga rozpoznać infekcję – dzieje się tak gdy jest ich więcej niż 10 tys./mm3 – i choroby hematolityczne – gdy ich liczba wynosi poniżej 4 tys./mm3. Począwszy od drugiego trymestru liczba krwinek białych znacznie się zwiększa. Więcej jest też płytek krwi, maleje natomiast stężenie białek w surowicy, z czym wiąże się szybsze opadanie krwinek, czyli wyższe OB. Oznacza się również stężenie hemoglobiny (norma to 11-14 g na 100 ml). Badanie morfologiczne wykonuje się co miesiąc.

 • Test obciążenia glukozą – wykonuje się je po 24. tygodniu ciąży. Najpierw pobierana jest na czczo krew, następnie kobieta wypija 50 g glukozy i po godzinie znów pobiera się krew. Kobieta w ciągu tej godziny powinna tylko siedzieć, ponieważ spacerowanie czy inna aktywność fizyczna, mogłaby spowodować, że wynik byłby niemiarodajny. Jeśli wynik nie jest prawidłowy, powtarza się test z 75 g glukozy, a krew pobiera się po 2 godzinach. Jeśli i ten test będzie nieprawidłowy – oznacza to cukrzycę ciężarnych. Kobieta jest wtedy kierowana do diabetologa.

 • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi – jest to rutynowe badanie, które wykonuje się już przy pierwszej wizycie u lekarza. W czasie ciąży możliwe są nieduże wahania ciśnienia. Nie powinno jednak przekraczać wartości 140/90 – może wtedy wskazywać na nadciśnienie lub zatrucie ciążowe.

 • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy – lekarz zleci je, gdy pierwsze badanie nie wykazało obecności przeciwciał. Chce w ten sposób sprawdzić, czy nie doszło do świeżego zakażenia, które może być niebezpieczne w ciąży.

 • USG II trymestr – wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży. Dziecko jest już na tyle rozwinięte, że można ocenić jego budowę, rozwój biometryczny, objętość płynu owodniowego, łożysko. Poza tym, dzięki USG płodu, można oszacować ryzyko wystąpienia wad genetycznych lub chromosomalnych.

 • Kontrola wagi kobiety.

 • Ocena wydzieliny pochwowej.

 • Badanie położnicze (wysokość dna miednicy) – podczas badania lekarz za pomocą wziernika określa położenie macicy. Procedura pozwala rozpoznać patologie ciąży, a w początkowym stadium porodu pozwala stwierdzić, czy akcja porodowa rozpoczęła się naprawdę.


  Bibliografia

  Wielgoś M. Diagnostyka prenatalna z elementami perinatologii, Via Medica, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7555-179-2
  Albig M., Becker R., Entezami M., Gasiorek-Wiens A. Diagnostyka ultrasonograficzna wad płodu, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 978-83-89769-24-4
  Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
  Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
   

Masz pytanie? Odpowiadamy średnio od 4 do 24h. Zadaj pytanie lekarzowi »
Kolejne artykuły Badania kontrolne w 2 trymestrze ciąży
Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie, a od 34 tygodnia co 2. Kobieta powinna ...
W II trymestrze ciąży zmęczenie i nudności powinny stać się już tylko przykrym wspomnieniem. Zwykle kobiety czują ...
Przyszli rodzice martwią się o zdrowie swojego maluszka już od jego poczęcia. Często nie śpią po nocach, ...
Witam, mam 26 lat i miałam dziś robione USG transwaginalne, na podstawie którego lekarz stwierdził, że jestem w 6 ...
Bez względu na to, jaki jest stan zdrowia kobiety i mężczyzny i jakie jest ich samopoczucie, partnerzy planujący ...
Syndrom HELP uważany jest za jeden z wariantów stanu przedrzucawkowego, ale może wystąpić niezależnie od niego. ...
witam mam dość spory problem może zacznę od początku zawsze miałam dośc regularne miesiączki .Ostatnia regularna ...
Drugi trymestr, trwający od 14. do 28. tygodnia ciąży, jest czasami określany "złotym trymestrem". W tym ...
Gdy kobieta już wie, że nosi w sobie nowe życie, jej największym zmartwieniem staje się prawidłowy rozwój dziecka. ...
Regularne ćwiczenia w ciąży korzystnie wpływają na zdrowie przyszłej mamy, mogą poprawić postawę kobiety i ...

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.