Bezpieczne pozycje seksualne w ciąży

Pytanie o bezpieczne pozycje seksualne podczas ciąży wynika z dwóch kwestii. Ciąża jest nadal traktowana niemalże jako stan chorobowy, w którym kobieta się znajduje. Oczywiście, mogą istnieć pewne komplikacje podczas ciąży, które mają wpływ na sferę seksualną w tym okresie, ale w większości przypadków nie ma powodów by nie podchodzić do seksu zdroworozsądkowo i traktować kobietę, jakby była chora.

Ludzie nadal myślą, że istnieje jakiś jeden właściwy sposób uprawiania seksu, a tym samym – taki sposób jest też w ciąży. Nie jest to jednak prawdą. Istnieje wiele pozycji, które nie zarażą na szwank zdrowia kobiety czy dziecka podczas ciąży. Inną rzeczą jest także sztywne podejście do sfery seksualnej. Aby uprawiać miłość fizyczną w ciąży trzeba wykazać się pewną elastycznością w myśleniu i chęcią spróbowania czegoś innego, gdy stare sposoby już nie działają.

Odpowiednia pozycja seksualna podczas ciąży

Pozycja seksualna odpowiednia w ciąży powinna:

  • zapewniać komfort psychiczny obydwojgu partnerom,
  • pozwalać na taki rodzaj seksu i kontakt fizyczny, jaki partnerzy chcą mieć,
  • zapobiegać naciskowi na macicę i brzuch.

Eksperci zalecają także, aby kobieta unikała pozycji wymagających długiego leżenia na plecach lub prawym boku po czwartym miesiącu ciąży.

Poza tym seks w ciąży wymaga czasem kreatywności od partnerów, poczucia humoru i dużej ilości poduszek. Mogą zdarzyć się także sytuacje, podczas których penetracja jest zabroniona, co zmusza partnerów do szukania innych sposobów dawania sobie przyjemności. Poza tym warto pamiętać, ze wiele kobiet w ciąży odczuwa większą ochotę na seks. Odpowiedzialna jest za to bura hormonalna, jaka przetacza się przez kobiecy organizm, m.in. podnosi się poziom estrogenów. Seks sprawia im czasem większą satysfakcję niż dotychczas.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciało kobiety niewiele jeszcze się zmienia, więc tak naprawdę każda wybrana pozycja będzie dobra. Kobiece narządy płciowe podczas ciąży są lepiej ukrwione, bardziej wrażliwe, co powoduje, że kobieta może mocniej odczuwać bodźce i czerpać z seksu większą satysfakcję. Należy jednak pamiętać, że piersi przyszłej mamy są w tym okresie są wyjątkowo wrażliwe i tkliwe.

Bezpieczne pozycje seksualne w ciąży

Sprawdzi się tu pozycja „na jeźdźca” – kobieta siada na biodrach mężczyzny, jest skierowana do niego twarzą, kolana umieszcza wzdłuż jego tułowia. Wtedy to kobieta decyduje o głębokości penetracji, a jej piersi nie zostaną podrażnione przez partnera. Jeśli kobieta cierpi na poranne mdłości, powolny i spokojny seks w pozycji bocznej, np. „na łyżeczkę” – partnerzy leżą na boku, twarze mają skierowane w tym samym kierunku, a mężczyzna znajduje się za kobietą – pozwoli na doznanie przyjemności.

Drugi trymestr to okres, w którym seks w ciąży daje najwięcej radości – niebezpieczeństwo związane z poronieniem oddaliło się, hormony kobiece ustabilizowały się, skóra i włosy błyszczą, brzuszek dodaje uroku. Zmysły kobiety są wyostrzone i reagują mocniej na różne bodźce, np. na zapach czy smak potraw. Dlatego też wszelkie zabawy miłosne przyniosą dużo satysfakcji. Partnerzy mogą korzystać z wariacji pozycji „na jeźdźca” – np. Kobieta znajduje się „na górze”, ale może być odwrócona do leżącego mężczyzny tyłem lub kobieta siedzi na mężczyźnie, jest skierowana do niego twarzą, ale oboje partnerzy są w pozycji siedzącej.

W tym okresie wiele par wykorzystuje pozycję „na pieska” – oboje partnerzy klęczą, kobieta opiera się na łokciach na łóżku, a mężczyzna opiera swoje dłonie o biodra kobiety.

Ciąża bez seksu w trzecim trymetrze

Kobieta w trzecim trymestrze ciąży może czuć się zmęczona i nie mieć ochoty na seks w ciąży – duży brzuch utrudnia jej wstawanie i siadanie, czuje się niezgrabnie, ma obniżony nastrój, martwi się porodem. Warto wtedy seks zastąpić na przykład erotycznym masażem, przytulaniem, pocałunkami. Jeśli jednak pojawi się pragnienie na coś więcej, pozycja „na jeźdźca” będzie w tym okresie odpowiednia – ta sama co w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Można również wypróbować pozycję, w czasie której kobieta leży na brzegu łóżka, nogami opiera się o podłogę, mężczyzna klęczy między jej kolanami i kontroluje przebieg stosunku. W takiej pozycji brzuch nie utrudnia dostępu do pochwy. Poza tym trzeci trymestr to także moment, w którym sprawdza się miłość francuska. Należy tylko pamiętać, aby powietrze nie było wdmuchiwane do pochwy. Są to niezbędne ćwiczenia w trzecim trymetrze ciąży.


Bibliografia

Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3618-3
Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8
Eisenberg A., Hathaway S., Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko - poradnik dla przyszłych matek i ojców, REBIS, Poznań 2004, ISBN 83-7301-429-2
Lindemann O., Ortemberg A., Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10962-9

Masz pytanie? Odpowiadamy średnio od 4 do 24h. Zadaj pytanie lekarzowi »
Kolejne artykuły Bezpieczne pozycje seksualne w ciąży
jestem w 15 tygodniu. jakie choroby może wykazać badanie histopatologiczne, skoro wiem, że robi się je tylko jeśli ...
  Witam, kochałem się z moją dziewczyną, która jest w 10 tygodniu ciąży i dostała plamienia. Pojechaliśmy do ...
Drugi trymestr, trwający od 14. do 28. tygodnia ciąży, jest czasami określany "złotym trymestrem". W tym ...
Choroby w ciąży nie przekreślają macierzyństwa. Jednak o wszystkich chorobach przewlekłych musisz poinformować ...
Wiele kobiet, u których występują choroby przewlekłe może zajść w ciążę i cieszyć się macierzyństwem. Ważne jest, ...
Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek ...
Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania trzeba zrobić przed zajściem w ciążę? Czy potrzebne są jakieś ...
Witam. Mam 18 lat i 12 sierpnia po raz pierwszy kochałam się ze swoim chłopakiem. Okres miałam od 5 do 9 sierpnia. ...
Mam pytanie, zacznę od początku: do 28 czerwca miałam regularne miesiączki i w lipcu powinnam mieć 28, a miałam 24 z ...
Hej, do okresu mam jeszcze jakieś 1,5 tygodnia, ale dziś rano wymiotowalam i cały dzień mnie odrzuca od dymu z ...

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.