Brak pokarmu – problemy przy karmieniu piersią

Istnieje wiele przyczyn, które powodują, że karmiące matki zastanawiają się nad ilością produkowanego przez ich piersi mleka. W pierwszych dniach po porodzie dziecko odżywia się siarą, której piersi nie produkują w dużych ilościach. Siara jest jednak gęsta i jej ilości są wystarczające dla dziecka. Obrzęk, wrażliwość i wyciek mleka z piersi może się zmniejszyć lub zaniknąć. Jest to proces całkowicie normalny. Piersi nadal dostarczają mleka, by odżywiać dziecko, po prostu nie produkują go już podwójnych ilościach.

Brak pokarmu - przyczyny

Jednakże zdarza się, że ilość pokarmu spada samoczynnie. Jeśli zapotrzebowanie na mleko matki obniża się, co może być spowodowane np. przez powrót matki do pracy, piersi dostarczają go mniej. Innym czynnikiem zmniejszenia ilości mleka może być stres. Poza tym jeśli kobieta zajdzie w kolejną ciążę podczas karmienia, to może również zauważyć zmianę  w produkowaniu przez jej piersi pokarmu – ciało kobiety będzie bardziej na kierowanie na właściwe odżywianie płodu.

Mała ilość pokarmu lub utrata pokarmu najczęściej spowodowana jest tym, że nieprawidłowa jest technika karmienia – dziecko chwyta tylko brodawkę lub słabo ssie i wtedy nie ma bodźca do przysadki, że należy wytwarzać pokarm.

Pobudzanie laktacji

Istnieje kilka sposobów, aby pobudzić piersi do produkowania mleka.

  • Ważną rzeczą jest, aby karmić dziecko jak najczęściej i wytrwać w postanowieniu o karmieniu dziecka piersią.

  • Przede wszystkim im częściej przystawia się malucha o piersi, tym pokarmu jest więcej.

  • Karmienie piersią wymaga ograniczenia stresu, jakiego może doświadczać kobieta. Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem, który wpływa na zmniejszenie ilości pokarmu jest brak odpowiedniej ilości czasu na relaks i odpoczynek. Warto odłożyć pewne zadania dopóki mleko w piersiach znów nie będzie pod kontrolą. Kiedy kobieta karmi dziecko, ważne by robiła to w miejscu cichym i spokojnym. Pozwoli jej to na chwilę odpoczynku. Poza tym w takiej sytuacji żadne bodźce nie będą rozpraszały dziecko i naje się do syta.

  • Kobieta karmiąca powinna pić dużo płynów, najlepiej wody. Ciało, które nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, ma problem z produkowaniem własnych

  • Kobieta może także masować swoje piersi. Dzieci w trakcie karmienia naturalnie ugniatają pierś, co pozwala na lepsze wypływanie pokarmu. Masaż można wykonać podczas kąpieli lub w trakcie brania prysznica, okresowo w ciągu dnia, np. gdy kobieta przebywa w łazience, a nawet w trakcie karmienia. Będzie to sygnałem dla piersi, ze karmienie jest częstsze, choć w rzeczywistości jest inaczej. Piersi będą jednak produkowały więcej mleka.

  • Dieta karmiącej, która jest pełna gotowych produktów i kofeiny nie jest dobra ani dla matki, ani dla dziecka. Tak samo jak ciało potrzebuje dużych ilości wody, potrzebuje również odpowiedniej dużo składników odżywczych, by pokarm dla dziecka był pełnowartościowy. Jako przekąskę warto, by kobieta zjadła owoc zamiast batonika czy jakiegoś fast fooda. Pełne witamin warzywa, mięso, zapiekanki można szybko przyrządzić, nie spędzając nad garnkami zbyt dużo czasu.

  • By pobudzić laktację można korzystać również z ziół. Doskonale sprawdza się tu kozieradka. Jest to środek, który nie powoduje efektów ubocznych oprócz takiego, że mleko pachnie jak syrop klonowy. Działanie mlekopędne ma również herbatka z anyżku lub melisy, a także sok z marchwi. Przed skorzystaniem z ziół należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ pomimo ze jest to produkt pochodzenia naturalnego, może być niebezpieczny dla dziecka.

  • Przed karmieniem można również pompować piersi przez ok. 5 minut. To będzie je stymulowało.

Powyższe działania mogą zwiększyć ilość produkowanego pokarmu. Ponadto pozwolenie dziecku na określenie, jak często chce być karmione, jest najlepszym sposobem na produkowanie przez piersi właściwej ilości pokarmu.

Jeśli powyższe działania nie przynoszą efektów lub kobieta chce się upewnić, że jej działania są prawidłowe, może zwrócić się o pomoc do położnych.
 


Bibliografia

Lothrop H, Sztuka karmienia piersią, Media Rodzina, Poznań 2011, ISBN 978-83-7278-480-3
Mub K. KARMIENIE PIERSIĄ - poradnictwo i promocja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-35-3
Hillis A., Stone P., Od piersi do talerza, czyli jak karmić małe dziecko, REBIS, Poznań 2002, ISBN 83-7120-600-3
Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6

Masz pytanie? Odpowiadamy średnio od 4 do 24h. Zadaj pytanie lekarzowi »
Kolejne artykuły Brak pokarmu – problemy przy karmieniu piersią
Mam 2 i pół miesięczną córkę której nie karmie już piersią. 3 lutego dostałam pierwszy okres po porodzie. Przed ...
Witam, mija 45 dzień jak nie mam okresu. 3 dni temu robiłam test, wyszedł negatywny. Ostatnio przechodziłam ...
Od 3 miesięcy nie mam okresu. Nigdy nie współżyłam. Jestem osobą otyłą, więc to też może być jeden z czynników.
Witam, mam na imię Monika i mam 25 lat. Mam problem nie mam miesiączki od sierpnia nie wiem jaka może być przyczyna. ...
Podczas połogu bóle brzucha mogą być spowodowane przez różne czynniki. Po porodzie macica kobiety kurczy się i wraca ...
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia najważniejsze dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia jest ...
Karmienie piersią należy rozpocząć jak najszybciej po porodzie. Pierwsze karmienie powinno nastąpić najpóźniej w ...
Witam ponownie:) dziekuje za poprzednią odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania: Czy można stosowac w czasie ciąży pianki ...
Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany, które mają przygotować organizm na przyjście dziecka. Jedną z ...
Zaraz po urodzeniu dziecka łożysko jest jeszcze przytwierdzone do ściany macicy. W jakiś czas po porodzie oddzieli ...

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.
Pokrewne tematy