Jakich leków nie można brać w ciąży?

Wiele leków i zabiegów jest odradzanych kobietom w ciąży, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na płód. Warto skonsultować się z lekarzem, czy dany środek nie zaszkodzi dziecku. Dobrą wiadomością jest fakt, że niektóre potencjalnie niebezpieczne środki można zastąpić innymi, łagodniejszymi dla kobiet w ciąży. Jeśli ciężarna nie jest pewna, czy leczenie danej choroby może zaszkodzić płodowi, powinna skonsultować się z lekarzem, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Czasami obawy kobiet bywają nieuzasadnione, w przypadku zdrowia dziecka warto jednak dmuchać na zimne. 

Leki niebezpieczne dla płodu

W pierwszym trymestrze ciąży odradza się kobietom stosowanie jakichkolwiek leków, chyba, że lekarz stwierdzi, że zaniechanie leczenia może mieć gorsze skutki niż jego przeprowadzenie. Przyjmuje się, że następujące leki są niebezpieczne dla płodu:

  • niektóre antybiotyki,

  • środki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, naproxen i aspiryna (ta ostatnia jest stosowana w niektórych przypadkach, na przykład gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do poronienia),

  • prozac przyjmowany we wczesnym stadium ciąży może nieznacznie zwiększyć ryzyko defektów u dziecka, a w połączeniu z innym antydepresantem może zwiększyć ryzyko poronienia,

  • środki na trądzik z witaminą A.

Środki przeciwbólowe w ciąży

Najnowsze badania wykazują, że nawet środki uważane za bezpieczne dla kobiet w ciąży mogą prowadzić do bezpłodności u ich synów. Według badań stosowanie niektórych leków przeciwbólowych zakłóca rozwój płciowy chłopców. Nawet jedna tabletka może mieć bardziej szkodliwy wpływ na płód niż kontakt z dziesięcioma innymi substancjami przez okres całej ciąży. Kobiety, które w czasie ciąży zażyły więcej niż jedną tabletkę przeciwbólową, mają siedem razy większą szansę na urodzenie syna z objawami wnętrostwa, czyli umieszczenia jednego lub obu jąder w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej zamiast w mosznie. Leki przeciwbólowe są szczególnie niebezpieczne w drugim trymestrze ciąży. Jednak konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić tę zależność.

W czasie ciąży odradza się stosowanie aspiryny, chyba że zaleci ją lekarz. Badania wykazały, że regularne przyjmowanie dużych dawek aspiryny w czasie poczęcia lub na początku ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia. Ponadto stosowanie tego leku może wpłynąć na rozwój dziecka i nieznacznie podwyższyć prawdopodobieństwo odklejenia się łożyska. W późniejszym okresie ciąży przyjmowanie aspiryny może opóźnić poród i zwiększyć ryzyko problemów z sercem i płucami u dziecka.

Aspiryna stosowana okazjonalnie w czasie ciąży raczej nie stwarza zagrożenia dla płodu. Niebezpieczeństwo pojawia się przy przyjmowaniu dużych dawek regularnie.

Prześwietlenie w ciąży

Mimo iż większość prześwietleń nie szkodzi płodowi, w czasie ciąży zwykle nie wykonuje się ich. Ryzyko uszkodzenia płodu wzrasta wraz ze stopniem napromieniowania.

Szczepienia w ciąży

Niektóre szczepienia są odradzane kobietom w ciąży, na przykład te wykonywane przed wyjazdem do egzotycznych krajów. Lekarze zalecają odłożenie dalekich podróży na czas po porodzie, aby szczepionka nie zaszkodziła płodowi. W przypadku innych szczepionek najlepiej otrzymać je przed zajściem w ciążę.

Olejki a ciąża

Mimo iż wpływ olejków eterycznych na płód nie jest do końca znany, kobietom w ciąży odradza się stosowanie ich w dużych ilościach. Z olejkami najlepiej jest wstrzymać się do końca pierwszego trymestru, a także nie używać oleju z wiesiołka dwuletniego, rozmarynu, gałki muszkatołowej, jaśminu, bazylii, jagód jałowca oraz szałwii.

Nawet pozornie niewinne środki mogą zaszkodzić płodowi, dlatego kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność, nawet przy doborze olejków eterycznych. Jeśli mają wątpliwości odnośnie leków czy zabiegów, warto skonsultować się z lekarzem.


Bibliografia

Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3944-3
Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
Słomko Z. Leki w ginekologii, Springer PWN, Warszawa 1997, ISBN 83-86637-71-4
Fuchs T. (red.), Leki w ciąży i laktacji, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-69-8

Masz pytanie? Odpowiadamy średnio od 4 do 24h. Zadaj pytanie lekarzowi »
Kolejne artykuły Jakich leków nie można brać w ciąży?
Niektóre lekarstwa i zabiegi uchodzą za bezpieczne w czasie ciąży, skutki uboczne innych często nie są do końca ...
Nie wszystkie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne są wskazane dla kobiet w ciąży. Mimo iż dbanie o urodę jest ważne, ...
Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek ...
Zaznaczam, że jestem dziewicą i to miał być pierwszy raz. Trzy dni przed okresem uprawiałam petting z facetem - ...
Mam pytanie, zacznę od początku: do 28 czerwca miałam regularne miesiączki i w lipcu powinnam mieć 28, a miałam 24 z ...
Zacznę od tego, że moje miesiączki nigdy nie były regularne. 6 października 2009 roku urodziłam śliczną córeczkę, ...
Witam. 12 lipca miałam okres, a 18, zaraz kiedy mi się skończył kochałam się z chłopakiem. Kupił gumki, które były ...
Witam. Od paru lat brałam tabletki hormonalne (Y***). 16 maja zaczęłam normalnie nowe opakowanie tabletek, wziełam 3 ...
W czasie ciąży należy zachować daleko idącą ostrożność, ponieważ wiele substancji może być szkodliwych dla płodu. ...
Witam. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez 6 miesięcy i zrobiłam przerwę. Nie biorę już 3 miesiące tabletek. Teraz ...
Dyskusja - Jakich leków nie można brać w ciąży?
Potret użytkownika anonimowego

Witam.Co może wywołać u płodu stosowanie przez matkę BROMERGONU?Bo miałam za wysoki poziom prolaktyny.

Potret użytkownika anonimowego

witam,kiedy po cc można znowu zajśc w ciąże?

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.