Jakie leki można brać w ciąży?

Niektóre lekarstwa i zabiegi uchodzą za bezpieczne w czasie ciąży, skutki uboczne innych często nie są do końca znane. Dlatego też kobiety w ciąży powinny ostrożnie podchodzić do leczenia, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, który jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Najlepiej przed leczeniem skonsultować się z lekarzem, który poinformuje ciężarną, czy dany środek, badanie lub zabieg są bezpieczne dla płodu. Warto także czytać ulotki dołączane do lekarstw, ponieważ uszkodzenia płodu są nieodwracalne.

Antybiotyki w ciąży

Jeśli kobieta przyjmowała antybiotyk przed zajściem w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem, czy może kontynuować leczenie. W przypadku niektórych leków nieprzyjmowanie ich może mieć poważniejsze skutki niż ewentualne ryzyko podczas ich stosowania.

Podczas wypisywania recepty na nowy lek kobieta powinna poinformować lekarza o ciąży i dowiedzieć się o potencjalnych skutkach ubocznych towarzyszących danemu antybiotykowi.

Środki przeciwbólowe a ciąża

Niektóre leki przeciwbólowe mają negatywny wpływ na rozwijający się płód, dlatego przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Odradzane są między innymi ibuprofen, naproxen oraz aspiryna. Zagrożenie związane z aspiryną pojawia się przy regularnym przyjmowaniu dużych jej dawek. Stosowanie aspiryny od czasu do czasu raczej nie szkodzi płodowi.

W niektórych przypadkach należy stosować aspirynę w czasie ciąży, na przykład, gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do poronienia. Przyjmowanie aspiryny wraz z heparyną pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów.

Aspiryna jest także przydatna, gdy lekarz podejrzewa u kobiety ryzyko stanu przedrzucawkowego. Prawdopodobieństwo jest większe, gdy ciężarna ma wysokie ciśnienie, zaawansowaną cukrzycę, chorobę nerek lub miała już przypadek stanu przedrzucawkowego.

Jeśli kobieta w ciąży potrzebuje środka przeciwbólowego lub na gorączkę, bezpieczniejszym wyborem jest paracetamol. Istotne jest, aby stosować go zgodnie z instrukcją, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Antydepresanty w ciąży

W czasie ciąży przyjmowanie każdego leku stwarza potencjalne zagrożenie dla płodu. Antydepresanty nie stanowią tu wyjątku. Istotne jest skonsultowanie się z lekarzem, który poinformuje ciężarną, jakie korzyści i skutki uboczne niesie za sobą stosowanie prozacu lub innego leku na depresję.

Przyjmowanie niektórych antydepresantów, zwłaszcza we wczesnym stadium ciąży, może nieznacznie zwiększyć ryzyko defektów serca u dziecka. Jednak nieleczona depresja także nie jest korzystna dla zdrowia kobiety i jej dziecka.

Według niektórych badań istnieje związek pomiędzy stosowaniem niektórych leków na depresję, a przedwczesnym porodem i niską wagą noworodków, jednak te zależności nie zostały jeszcze potwierdzone. Sporadycznie zdarza się, że u kobiet i ich dzieci dochodzi do wzrostu ciśnienia, szczególnie w drugiej połowie ciąży.

Inhalatory do astmy

Korzystanie z inhalatora do astmy jest nie tylko bezpieczne, ale nawet zalecane. Mimo, iż większość kobiet z astmą rodzi zdrowe dzieci, niekontrolowane ataki astmy mogą spowodować niedotlenienie płodu. Nieleczona astma może zwiększyć ryzyko stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, niskiej wagi noworodka, a także podwyższyć ciśnienie.

W czasie ciąży astma może ulec pogorszeniu, objawy mogą się złagodzić lub pozostać bez zmian. Zaostrzenie symptomów astmy następuje zwykle w ostatnim trymestrze ciąży.

Środki na astmę dzielą się na leki przeciwzapalne i leki rozszerzające oskrzela. Leki przeciwzapalne pomagają kontrolować opuchnięcie i stan zapalny płuc. Ich działanie nie jest natychmiastowe, lecz stopniowe; zapobiegają i łagodzą objawy astmy. Leki przeciwzapalne nie stwarzają ryzyka dla kobiet w ciąży.

Leki rozszerzające oskrzela zatrzymują atak astmy poprzez ułatwienie oddychania. Środki te są bezpieczne dla ciężarnych, jednak w czasie ciąży możliwe jest, że lekarz zmieni dawkowanie leków.

Uważa się, że inhalatory do astmy są bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż tabletki, ponieważ do płodu trafia mniejsza dawka leku. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, czy dany lek nie zagraża płodowi.

Leczenie zębów w ciąży

Kobiety w ciąży chcą mieć piękne i zdrowe zęby, ale często unikają wizyt u dentysty, ponieważ słyszały, że może to zaszkodzić płodowi. Nic bardziej mylnego. Wizyta u stomatologa jest wręcz zalecana, ponieważ zmiany hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na stan uzębienia. Wzrasta wtedy ryzyko krwawienia z dziąseł oraz zapalenia lub infekcji. Bardziej prawdopodobne jest także wystąpienie płytki nazębnej.

Jeśli kobieta w ciąży ma poważną infekcję dziąseł, nie ma to wpływu na płód, ale warto zacząć leczenie, ponieważ najprawdopodobniej istnieje związek między chorobami dziąseł a przedwczesnym porodem, niską wagą noworodka i innymi komplikacjami.

Istotne jest, aby będąc u dentysty poinformować go o ciąży. Mimo iż nie udowodniono, że wypełnienia z amalgamatem są szkodliwe dla płodu, nie zaleca się ich kobietom w ciąży.

Prześwietlenie w ciąży

U kobiet w ciąży nie wykonuje się zwykle prześwietleń ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Wiele zależy jednak od rodzaju prześwietlenia i stopnia napromieniowania. Im wyższy poziom promieniowania, tym większe ryzyko dla płodu. Jednak większość prześwietleń, na przykład dentystyczne, nie naraża płodu na niebezpieczeństwo.

Siła promieniowania wyrażana jest w radach. Jeśli promieniowanie ma siłę więcej niż 10 radów, u płodu wzrasta ryzyko problemów ze wzrokiem i uczeniem się. Jednak w większości przypadków promieniowanie w czasie prześwietlenia nie przekracza 5 radów. Aby płód został napromieniowany jednym radem, kobieta musiałaby wykonać 100 000 prześwietleń dentystycznych.

Kiedy jednak istnieje pilna potrzeba wykonania zdjęcia rentgenowskiego, należy poinformować radiologa o ciąży.

Szczepienia przeciw grypie

Nie istnieją dowody na to, że szczepienie przeciw grypie może zaszkodzić kobiecie w ciąży lub jej dziecku. Szczepionka zawiera nieaktywny wirus, co oznacza, że nie można się nim zainfekować.

Szczepienie przeciw grypie jest dostępne dla wszystkich ciężarnych, zwłaszcza dla kobiet, u których grypa mogłaby być groźna dla zdrowia. Toteż ciężarne, które mają astmę, cukrzycę lub choroby serca, nerek lub wątroby, wręcz powinny się zaszczepić.

Olejki eteryczne w ciąży

Olejki te stosowane są w aromaterapii, jednak nieznane jest ich działanie na płód. Niektórych olejków nie należy używać, ale do wszystkich, nawet tych potencjalnie bezpiecznych, należy podchodzić ostrożnie.

Olejki eteryczne wielu kobietom pomagają złagodzić ból kręgosłupa, mdłości i spuchnięte kostki. Jednak należy korzystać z nich we właściwy sposób. Na raz można użyć tylko jedną lub dwie krople olejku, rozpuścić go z łyżką stołową oleju bazowego i wtedy dopiero dodać do kąpieli lub wmasować w skórę. W roli oleju bazowego najlepiej sprawdza się olej z pestek winogron lub z migdałów.

Można także dodać kilka kropli olejku do parownika, ale nie na dłużej niż 10-15 minut, ponieważ zbyt mocny zapach może powodować mdłości.

Olejki eteryczne najlepiej stosować po pierwszym trymestrze. W ciąży odradzane są olejki z gałki muszkatołowej, rozmarynu, bazylii, jaśminu, szałwii, a także jagód jałowca.

Olej z wiesiołka dwuletniego

Olej z wiesiołka dwuletniego jest używany od wieków w celu leczenia bólu piersi, ataków gorąca, łagodzenia symptomów towarzyszących miesiączce, przy egzemie, chorobach skóry i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ponadto olej z wiesiołka jest popularny jako suplement diety.

Olej z wiesiołka jest także stosowany doustnie przez kobiety, które starają się o dziecko, a także w celu przyspieszenia porodu. Wówczas ciężarne łykają olej lub aplikują go dopochwowo.

Mimo, iż nie dowiedziono, że stosowanie oleju z wiesiołka dwuletniego w czasie ciąży jest szkodliwe dla płodu, bezpieczniej jest go nie używać. Choć krążą pogłoski, że olej z wiesiołka zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, badania nie potwierdzają tej zależności.

Wiele leków może zaszkodzić dzieciom, dlatego kobiety w ciąży powinny uważać na środki, które przyjmują. W niektórych przypadkach nie stosowanie danego leku może mieć gorsze skutki, niż ewentualne zagrożenie dla płodu, toteż zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem.


Bibliografia

Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3944-3
Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
Słomko Z. Leki w ginekologii, Springer PWN, Warszawa 1997, ISBN 83-86637-71-4
Fuchs T. (red.), Leki w ciąży i laktacji, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-69-8

Masz pytanie? Odpowiadamy średnio od 4 do 24h. Zadaj pytanie lekarzowi »
Kolejne artykuły Jakie leki można brać w ciąży?
Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek ...
Wiele leków i zabiegów jest odradzanych kobietom w ciąży, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na płód. Warto ...
Jestem w 18 tyg. ciąży, jestem przeziębiona. Byłam u lekarza, nie dał mi żadnych leków, jednak boli mnie głowa, mam ...
W czasie ciąży wiele kobiet ma wątpliwości, czy dana czynność nie zaszkodzi ich dzieciom. Z jednej strony ciężarne ...
Zaznaczam, że jestem dziewicą i to miał być pierwszy raz. Trzy dni przed okresem uprawiałam petting z facetem - ...
Ciąża niekoniecznie oznacza, że kobieta utyje. Nie oznacza też, że będzie cały czas zmęczona. Jej samopoczucie i ...
Przedstawię problem od początku: w maju odstawiłam tabletki antykoncepcyjne i 20.05.2010 dostałam miesiączki z ...
Zacznę od tego, że moje miesiączki nigdy nie były regularne. 6 października 2009 roku urodziłam śliczną córeczkę, ...
Witam. Od 3 lat z mężem staramy się o dzidziusia. niestety, jakoś nam się nie udaje. Mój ginekolog polecił mi testy ...
Gdy kobieta już wie, że nosi w sobie nowe życie, jej największym zmartwieniem staje się prawidłowy rozwój dziecka. ...

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.