Nudności w ciąży - co robić?

Nudności i wymioty są jednym z pierwszych objawów wskazujących na zajście w ciążę. Najczęściej występują u kobiet, które zaszły w ciążę po raz pierwszy, w ciąży mnogiej i u pań szczególnie wrażliwych. Przyczyną nudności i wymiotów na początku ciąży są zmiany hormonalne w organizmie kobiety.

Zwykle zdarzają się rano, jednak część pań odczuwa je przez cały dzień. Zazwyczaj ulegają stopniowemu złagodzeniu od 10. tygodnia ciąży, a wraz z 14. tygodniem ustępują całkowicie.

Sposoby na nudności w ciąży

Odpowiednia dieta w ciązy. Podstawą są częste i małe objętościowo niskotłuszczowe posiłki. Należy spożywać regularnie 5 do 6 posiłków w ciągu dnia, by zmniejszyć ilość pokarmu, która jednorazowo dostaje się do żołądka, i zapewnić odpowiednie wytwarzanie soków trawiennych. Wskazane jest, aby pierwszy posiłek był spożywany jeszcze w łóżku. Polecane produkty o tej porze to: ciepłe, ale nie gorące mleko bez dodatków lub ewentualnie z niewielką ilością miodu, jeżeli nie możesz pić mleka – ciepła woda z cytryną, banan, kromka pieczywa chrupkiego lub suche płatki zbożowe. Ostatni posiłek powinien być wysokobiałkowy, spożyty na 2 godziny przed snem. Mogą to być np.: ryba pieczona w warzywach, sałatka z kurczakiem lub indykiem, twarożek z warzywami albo jogurt naturalny/kefir z dodatkiem płatków zbożowych i owoców.

Pomocne w łagodzeniu nudności w ciąży mogą być migdały spożywane w przypadku wystąpienia dolegliwości bądź zapobiegawczo co 2–3 godziny. Dobre efekty uzyskamy również, dodając do posiłków lub napojów drobne wiórki korzenia imbiru.

Istotną kwestią jest również właściwa ilość wypijanych napojów oraz ich rodzaj. W ciągu dnia należy wypić małymi łyczkami około 3 litrów płynów. Najlepiej, gdy będzie to woda niegazowana o niskiej zawartości minerałów, niskosodowa. Część płynów (do 3 szklanek) można zastąpić naparem z ziół – dozwolone są melisa i rumianek. Niewskazane są napoje gazowane, płyny mocno słodzone i zawierające konserwanty. Pamiętaj, by nie popijać posiłków. 

Aby uniknąć nudności w ciąży a przy tym i wymiotów, kobieta ciężarna powinna wystrzegać się intensywnych zapachów, które mogą te dolegliwości wywołać bądź spotęgować. Działanie takie mają: kawa, dym tytoniowy, benzyna, spaliny, odświeżacze powietrza, perfumy, ale również pasta do zębów, preparaty żelaza czy zapach jedzenia z lodówki. Gdy zaczynasz odczuwać mdłości, wyjdź na świeże powietrze – czasem zwykły spacer może pomóc. Podczas gotowania warto otworzyć okno lub włączyć wentylator, aby pozbyć się niepożądanych zapachów.

Uporczywe nudności w ciąży mogą być źródłem niedoborów u przyszłej mamy, jednak zwykle nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia jej dziecka.


Bibliografia

Cichocka A., Szostak-Węgierek D., Żywienie kobiet w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3131-1
Eisenberg A., Hathaway S., Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko - poradnik dla przyszłych matek i ojców, REBIS, Poznań 2004, ISBN 83-7301-429-2
Bień A. Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3649-7
Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6

Masz pytanie? Odpowiadamy średnio od 4 do 24h. Zadaj pytanie lekarzowi »
Kolejne artykuły Nudności w ciąży - co robić?
Czy kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje? Absolutnie nie. Natomiast ze względu na dziecko musi starannie dobierać ...
Czy jeśli mężczyzna pali marihuane i kobieta raz na miesiąc też pali może to wpłynąć niekorzystnie na przyszłe ...
Jakie składniki diety są najważniejsze zaraz po urodzeniu dziecka? Chodzi mi o to aby móc powoli zrzucać zbędne ...
Witam mam 18 lat i jestem mężczyzną. W piątek 27 sierpnia bieżącego roku kochałem się ze swoją dziewczyną w ...
Czy jak kobieta ma pierwszy dzień płodny i zachodzi tego dnia w ciążę, to drugiego dnia jest już bezpłodna?
Witam, obecnie jestem w 3 tygodniu ciąży (od zapłodnienia miało miejsce 15.06.09. mój lekarz w chwili obecnej ...
dzien dobry!!mam takie pytanie kochałam sie z mezem wczoraj doszedł we mnie dwa razy dzisiaj czuje sie zmeczona i ...
Dnia 14 września dostałam okres, w październiku tego roku od 14.10 spóźniał mi się okres, dostałam go 20.10. ...
Witam! Pod koniec lipca kochałam się z moim chłopakiem. Stosowaliśmy prezerwatywę, jednakże jak się okazało, pękła. ...
Drugi trymestr, trwający od 14. do 28. tygodnia ciąży, jest czasami określany "złotym trymestrem". W tym ...

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.