2

Mam mięśniaka - czy mogę zajść w ciążę?

niaciek:

Jestem 1,5 miesiąca po poronieniu. Miałam już pierwszy okres, czyli organizm wrócił do normalnego cyklu. Mam 8-centymetrowego mięśniaka śródściennego. Prawdopodobnie mógł on być przyczyną poronienia w 8 tygodniu ciąży. Z badania USG wynikało, że zarodek się w ogóle nie rozwijał. Czy mogę starać się o ponowną ciążę?

Zdania na temat mięśniaka są wśród lekarzy podzielone. Jedni mówią, żeby przyjąć analogi i dopiero się starać o dziecko. Inni twierdzą, że zaryzykować i próbować zajść w ciążę z mięśniakiem. Usunięcie natomiast niesie ryzyko, że w trakcie operacji może okazać się, że wrośnięty w ścianę i trzeba będzie usuwać część macicy lub całą. Blizna z kolei niesie ryzyko, że może później być problem z implantacją zarodka.

Mięśniak stanowi problem, gdyż może przeszkadzać w rozwoju płodu. Bardzo proszę, jaką mam podjąć decyzję, zważywszy, że mam już 38 lat i jest to ostatni dzwonek.

Dodam, że mam już córeczkę. Jakie rozwiązanie jest lepsze?

Odpowiedzi - Mam mięśniaka - czy mogę zajść w ciążę?
Odpowiedź eksperta Dr n.med. Anna Wilczyńska


Dzień dobry!

Rzeczywiście opinie mogą być podzielone. Na pewno nie należy mięśniaka usuwać. Po drugie analogi rzeczywiście mogą spowodować niewielkie zmniejszenie mięśniaka, ale go nie usuną. Wydaje mi się, że rozsądną drogą jest próba zajścia w ciążę bez żadnych ingerencji. Jest szansa, że zarodek nie wszczepi się w okolice mięśniaka i donosi Pani ciążę bez problemu.

Z poważaniem


 

Zadaj pytanie ekspertowi
Potret użytkownika anonimowego

Pani doktor twierdzi, że na pewno nie trzeba usuwać mięsniaka. Ja miałam nieco mniejszego i dużo malutkich.. Mój lekarz też mi tak powiedział po 1 poronieniu - że na pewno mięśniak w niczym nie przeszkadza. Po czym szczęśliwa zaszłam w ciąże po raz drugi i ... znów poroniłam. Wtedy już tak pewnie ten lekarz się nie wypowiedział i kazał się zoperować. a teraz jestem po operacji usuniecia największego mięśniaka i mija pół roku a ja nie wiem komu ufać i czy będę mogła mieć dziecko. Także lekarze - mówcie prawdę jesli znacie się chopć trochę. A jesli się nie znacie - to od razu odsyłajcie do fachowców, bo to jest okropna trauma dla kobiety.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.
Kolejne pytania Mam mięśniaka - czy mogę zajść w ciążę?