3

Niepęknięty pęcherzyk w jajniku, a możliwość ciąży?

patrycja1986:

Witam,

w 32 dniu cyklu byłam na usg, bo od 3 dni spóźniał mi się okres i miałam usg i wyszło, że mam endometrium grubości 14 mm jednorodne echogeniczne. Takie same miałam rok temu w 17 dniu cyklu jak robiłam usg. Trzon macicy w przodopochyleniu, jednorodne echogenicznie, wielkości i kształtu prawidłowego o wymiarach 48 -45- 50 mm. Jajnik prawy jednorodny echogenicznie o strukturze prawidłowej jajnik lewy jednorodny echogenicznie o strukturze prawidłowej , zawiera pęcherzyk 34 mm. uwagi i zalecenia : próba P. i cykle mam raczej 29, 31 dn.

Dostałam d******** 3 razy 1 tabletka przez tydzień, dziś wzięłam rano ostatnią tabletkę, a okresu jak nie było tak nie ma . Martwię się, ciążę raczej z mężem wykluczam ponieważ się zabezpieczamy, a poza tym dodatkowo obserwuje dni płodne . Testu nie robiłam, lekarz też raczej wyklucza ciążę, kazał przyjść za 2 tyg., jeśli się miesiączka nie pojawi.

Nie wiem co mam myśleć, czy jeśli ten pęcherzyk był w jajniku to jednak mogę podejrzewać ciążę?I czy lekarz mimo tego, że robił usg i widział pęcherzyk, mógł zobaczyć już ciążę? I kiedy byłoby ja widać na usg? I po jakim czasie od stosowania d****** powinnam dostać tą miesiączkę, czy w trakcie czy po skończeniu tabletek?

Bardzo się martwię i czy jednak mam zrobić test i czy to, że brałam d******* nie zaburzy wyniku testu?

Z góry dziękuję, czekam na odpowiedź, Patrycja Grzybowska

Odpowiedzi - Niepęknięty pęcherzyk w jajniku, a możliwość ciąży?
Odpowiedź eksperta Lekarz Magdalena Kowalska
Droga Pani!

Na początku pragnę Państwa uspokoić, nie jest to zapewne ciąża. Cechy wczesnej ciąży zauważalne są w badaniu ginekologicznym bardzo wcześnie. Również w badaniu ultrasonograficznym byłaby już widoczna - echo jaja płodowego widać już w 5-tym tygodniu ciąży licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Mimo to, nigdy nie wadzi wykonać test ciążowy z moczu - przyjmowanie podanego leku nie wpływa na jego wiarygodność.

Obraz usg wykonywanego w 32 dniu cyklu wskazuje, że nie doszło jeszcze do owulacji (niepęknięty pęcherzyk) i to jest powodem przedłużenia się aktualnego cyklu. Polega to na tym, że pęknięcie pęcherzyka powoduje uwolnienie komórki jajowej, w miejscu po pęcherzyku tworzy się ciałko żółte produkujące progesteron, hormon drugiej fazy, tzw. lutealnej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte obumiera, poziom progesteronu spada gwałtownie, powodując zmiany inwolucyjne w błonie śluzowej macicy powodujące jej złuszczenie i wystąpienie krwawienia. Tak więc brak owulacji wtórnie powoduje brak krwawienia lub jego przesunięcie się w czasie.
Lek który Pani dostała jest syntetyczną postacią progesteronu i wywołuje w podobny sposób miesiączkę, która powinna nastąpić w przeciągu 2-3 dni po zakończeniu przyjmowania leku.
Proponuję zgłosić się do ginekologa zgodnie z zaleceniem - za 2 tygodnie od ostatniej wizyty jeśli krwawienie nie wystąpi.

Pragnę Panią uspokoić - tego typu pojedyncze przypadku przedłużającego się cyklu zazwyczaj nie świadczą o niczym niepokojącym i są przejściowe, proponowałabym jednak mieć wzmożoną uwagę i w razie powtarzania się tego problemu przez kilka kolejnych cykli zwrócić się z nim powtórnie do ginekologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Zadaj pytanie ekspertowi
Potret użytkownika anonimowego

jestem w 7 tygodniu ciazy lekarz zrobil mi usg i potwierdzil ciaze ale zauwarzyl pecherzyk w jajniku prawym stwierdzil ze moze to byc ciaza podwojna jedna prawidlowa a druga w jajniku mam sie zglosic za tydzien na ponowne usg martwie sie jednak bo jak sie okaze ze to prawda bedo musieli usunac ten pecherzyk to jest ryzyko ze ta prawidlowa ciaza podczas zabiegu tez moze sie uszkodzic

Potret użytkownika anonimowego

Witam.
Mam pytanie ,a mianowicie byłam na wizycie kontrolnej w środę u pani ginekolog.Badanie USG wewnętrzne wykazało,wczesną ciążę.Pani doktor kazała mi przyjść na kolejne badanie za 2 tyg.Ale nie dawało mi to spokoju więc w czwartek poszłam do innego lekarze aby potwierdzić to co powiedziała mi pani doktor,natomiast ten lekarz na opisie USG napisał mi tylko że mam liczne pęcherzyki w jajniku.To mnie kompletnie zdezorientowało i już sama nie wiem co mam myśleć ,nawet mi nie wytłumaczył co to są za pęcherzyki co oznaczają itd,kazał mi tylko za tydzień zrobić test ciążowy.Bardzo proszę o odp.
Pozdrawiam.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.
Kolejne pytania Niepęknięty pęcherzyk w jajniku, a możliwość ciąży?