4

Czy można poronić dziecko w 5 tygodniu ciąży?

ania240990:

Witam,

jestem w 5 tygodniu ciąży przez przypadek, ponieważ podczas stosunku pękła nam prezerwatywa i nie chcę tego dziecka, proszę o pomoc, jak mogę poronić to dziecko.

Byłam u lekarza ginekologa i powiedział, żebym w internecie znalazła sobie jakieś tabletki, żeby poronić, a ja nie chcę sama na własne ryzyko brać jakiś tabletek, wolałabym od lekarza sprawdzone tabletki. A nie chcę urodzić tego dziecka, ponieważ mam już jedno, ma 14 miesięcy i mieszkam z nim u mamy, w jednym pokoju z chłopakiem jeszcze, mieszkamy w trójkę i nie będę miała warunków, żeby urodzić i wychować to dziecko.

Albo mi coś poradzicie, albo popełnię samobójstwo, innego wyboru nie mam.

Proszę bardzo o pomoc.

 

Odpowiedzi - Czy można poronić dziecko w 5 tygodniu ciąży?
Odpowiedź eksperta Lekarz Aneta Zwierzchowska


Droga Pani!

Niechciana ciąża to bardzo trudne wydarzenie w życiu kobiety. Tym trudniejsze, im gorsze ma ona warunki mieszkaniowo-finansowe i im mniejsze wsparcie partnera i reszty rodziny. Nie może Pani jednak oczekiwać od lekarza porady co do sposobu dokonania domowej aborcji. W Pani łonie poczęło się nowe życie, jest to maleńkie dziecko, które jest całkowicie bezbronne i nikt nie ma moralnego prawa go uśmiercić, tym bardziej lekarz, który z definicji służy obronie życia ludzkiego.

Usunięcie ciąży wydaje się może prostym rozwiązaniem i nikogo nie dziwi, że przychodzi to do głowy kobiecie w Pani sytuacji. Proszę jednak pamiętać, że jest to metoda, która nie tylko powoduje śmierć dziecka, ale też pozostawia trwałe ślady w psychice matki, która się na nią zdecydowała. Nieraz wspomnienie aborcji doprowadza nawet do ciężkiej depresji. Nie jest to też procedura obojętna dla zdrowia, może wystąpić np. powikłanie w postaci zagrażającego życiu krwotoku (zarówno przy zastosowaniu metody farmakologicznej, jak i zabiegowej).

Nade wszystko niech Pani jednak wie, że nie jest Pani sama ze swoim problemem. Ja ze swojej strony, jako lekarz udzielający rady korespondencyjnie, zachęcam do skorzystania z telefonu zaufania dla kobiet w ciąży: 085 732 22 22. Pod tym numerem może Pani uzyskać wsparcie psychiczne oraz informacje co do możliwości oddania dziecka do adopcji.

Może Pani bowiem donosić ciążę, nie decydując się na wychowanie dziecka. Są pary, które z powodu problemów z płodnością nie mogą mieć dziecka. Ci ludzie tylko czekają, by obdarować miłością i opieką nowo narodzone dziecko, którego biologiczni rodzice nie są w stanie wychować. Może Pani pozostawić dziecko w szpitalu zaraz po porodzie i uszczęśliwić taką parę. Taka sytuacja zdarza się na oddziałach noworodkowych, nierzadko i nikt nie będzie Pani potępiał za decyzję o oddaniu dziecka do adopcji.

Pozdrawiam ciepło!

 

Zadaj pytanie ekspertowi
zdjęcie użykownika Psycholog Arleta Balcerek

Witam!

Niechciana ciąża może powodować u Pani lęk i poczucie zagrożenia. Dla Pani musiał to być olbrzymi wstrząs, który spowodował narastanie trudnych emocji. Jednak warto, żeby dała Pani sobie czas, by emocje mogły opaść, a Pani mogła spojrzeć na całą sytuację z dystansu. Bardzo potrzebne jest Pani teraz wsparcie najbliższych i ich pomoc. Usunięcie ciąży pozostawia trwały ślad w psychice kobiety. Powstałe w wyniku aborcji poczucie winy i straty mogą całkowicie degradować życie kobiety. Sam zabieg jest nielegalny i może mieć Pani z tego powodu konsekwencje prawne. Zachęcam Panią do przemyślenia tej sprawy "na spokojnie". Warto, żeby przemyślała Pani, co stanie się, jeśli urodzi Pani dziecko i będzie wychowywać, a co, kiedy odda je Pani do adopcji. Myślę, że musi być Pani bardzo trudno w tej sytuacji i zapewne czuje się Pani bardzo samotna. Warto, żeby skorzystała Pani z pomocy psychologicznej. Może Pani korzystać z telefonu zaufania (podanego przez P. Anetę w poście powyżej, ale także z innych poradni telefonicznych - m.in. 116 123 dla osób w kryzysie emocjonalnym). Rozmowa o Pani obecnych problemach i uczuciach może być szansą na poprawę Pani sytuacji i zmniejszenie emocjonalnego napięcia. Pomoc i wsparcie, jakie uzyska Pani dzięki kontaktom z telefonem zaufania lub psychologiem mogą dać Pani możliwość poradzenia sobie z tą sytuacją i podjęcia decyzji, która nie wpłynie destrukcyjnie na Pani życie i zdrowie. Bardzo ważne, żeby znalazła Pani teraz dla siebie wsparcie. Może je Pani zapewnić partner, bliskie osoby lub pomoc specjalistów. Samobójstwo nie jest rozwiązaniem Pani problemów. Rozumiem, że ciężar emocjonalny jest olbrzymi i samobójstwo lub aborcja wydają się obecnie dla Pani jedynymi rozwiązaniami. Jednak warto, żeby Pani dała sobie możliwość przeżycia tych trudnych uczuć i przemyślała sprawę, kiedy Pani ochłonie. Podejmowanie tak trudnych decyzji, które mają zaważyć o życiu dwóch ludzkich istnień należałoby poprzedzić dokładnym rozpatrzeniem wszystkich możliwych wyjść z tej sytuacji. Silne napięcie emocjonalne i nadmiar trudności podsuwają Pani rozwiązania najbardziej drastyczne, jednak niekoniecznie jedyne. Proszę skontaktować się z psychologiem lub telefonem zaufania. Rozmowa i wspólne szukanie rozwiązań mogą dać Pani możliwość znalezienia najlepszej dla Pani i dziecka opcji. Zanim zdecyduje się Pani na ostateczny krok warto zapoznać z wszystkimi dostępnymi możliwościami. Rozmowa z inną osobą jest także szansą na spojrzenie na całą sytuację z innego punktu widzenia. Może pozwoli to Pani zauważyć także pozytywne strony i odnaleźć sens w tej trudnej sytuacji. Zachęcam do kontaktu z telefonem zaufania oraz z psychologiem.

Pozdrawiam

Potret użytkownika anonimowego

wstrząs - trzeba było myśleć przed, a nie rozkładać giry bez zabezpieczenie, jeszcze mając takie a nie inne warunki. Żenada kobieto, a raczej dziewczynko.

Potret użytkownika anonimowego

1 dnia 600mg M***, dwa dni pozniej, nestety powinno sie to robic pod kontrola lekarza pryjmuje sie P***, ktory wywoluje poronienie

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.
Kolejne pytania Czy można poronić dziecko w 5 tygodniu ciąży?